Zesplatněný úvěr a podání Pomocné ruky

Dnes jsem řešil zajímavé zadání pro fajnové klienty z Mladé Boleslavi. Než-li začne v ES práce na projektu vždy testujeme budoucí průchodnost financování. U těchto klientů nevyšel test dobře. Kategorie C znamenala velké riziko hypotéky a tedy nutnost nejprve vyřešit překážky financování a až následně se pustit do projektu. Tak se klienti dostali na můj stůl.

Důvodem špatného hodnocení je Petrovo zesplatněný úvěr. Dávné problémy v zaměstnání, nedobrá komunikace s bankou a necitlivý postup pracovníka banky to vše dohromady vedlo ke zesplatnění úvěru. Zesplatněný úvěr dnes znamená velkou překážku k hypotéce. I toto zadání má však svá řešení.

Kontrolou záznamů v registrech jsem vyhodnotil, že Petra budeme moci do banky přivést po skoro čtyřech letech a pak mu banka poskytne úvěr bez omezení záznamy v registrech.

 

Uvažuji dvě možná řešení.

1) Úvěr na paní 

Nabízí se možnost Petra z hypotéky vynechat a stavět úvěr jen na jeho paní Veroniku. Není to cesta jednoduchá tím, že jsou manželé a Veronika má navíc velmi nízký příjem.

Museli bychom v tomto případě nejprve zúžit SJM manželů, kde je však riziko vyhodnocení účelového zúžení SJM. A nutnost posílit Veroniky příjem pro banku, možností posílení příjmu je pak několik. Nejspíše bychom v tomto případě zvolili cestu přistupitele ke smlouvě, kterými by byli rodiče Veroniky. Za čtyři roky  let bychom pak smlouvu předělali, rodiče vyvázali a do smlouvy zapojili Petra.

Cesta úvěru jen na Veroniku je obtížná leč možná.

 

2) Pomocná ruka 

Jako lepší řešení se v tomto případě jeví využití programu Pomocná ruka. Standardně v tomto programu klient platí 15% z ceny domu a pozemku. To však v tomto případě nebude potřeba. Využijeme situace, kdy klienti mají svůj pozemek. Pozemek je pro stavbu vhodný a má dobrou hodnotu, takže jej můžeme „vyměnit“ za hotovost. Tedy Petr s Veronikou nebudou potřebovat žádné peníze.

Program Pomocná ruka nám dá možnost elegantního řešení. ES postaví klientům dům, který oni budou několik let užívat formou zvýhodněného nájmu. Nájem za velký dům jim vychází lépe nežli současný nájem za malý byt. Kouzelné. 🙂 Po výmazu záznamů v Petrových registrech dohodneme s bankou přípravu standardní hypotéky. V této již bude figurovat také Petr se svým dobrým příjmem.

Klienti tedy změní kvalitu svého bydlení hned a nemusí čekat na Petrovo výmaz z registrů. Já pak považuji za zásadní, že pro sebe zablokují dnešní cenu svého domu. V současné době nemovitosti zvyšují hodnotu v některých regionech děsivým tempem až 20%. Z dlouhodobých statistik roste hodnota nemovitostí přibližně každý rok o 7%. Až bude Petr s Veronikou kupovat svůj dům za cenu z roku 2017, bude jeho hodnota (matematicky) skoro o 1 milion vyšší. Nárůst ceny se jich však nedotkne.

 

To byla také hlavní myšlenka s kterou jsem program Pomocná ruka v ES vymýšlel. 🙂

Případ Petra a Veroniky je pro mne pak typickou ukázkou, že je možné řešit i složitá zadání (zesplatněný úvěr) tam kde je dobrá vůle, disciplína klienta a trochu chytrosti.

Související příspěvky...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *