Vyhlížíte nové státní půjčky pro mladé?

Státní fond rozvoje bydlení začne už za necelé 2 týdny přijímat žádosti o státní půjčku na modernizaci či pořízení bydlení pro mladé. Žádosti, ostatní formuláře a metodické pokyny jsou kupodivu již na fondu připravené a je možné si je stáhnout zde.

Kdo je pro poskytnutí půjčky mladým? Mladý sezdaný či registrovaný pár, kdy aspoň jeden z páru nepřesáhl věk 36 let. Popř. osoba ne starší 36 let pečující o nezletilé dítě ne starší 15 let. Zároveň však nesmí být vlastníkem nemovitosti k bydlení či nájemcem družstevního bytu.

Půjčka je určena na modernizaci stávajícího bydlení (přirozeně v tomto případě neplatí zákaz vlastnictví bydlení, a to v částce maximálně 300 tis. Kč, splatností maximálně 10 let. Vyčerpat tuhle půjčku musíte nejpozději do 1 roku.

Druhým možným účelem je pořízení nemovitosti k bydlení, a to koupí či výstavbou. Na byt (o výměře max. 75 m2) Vám stát půjčí maximálně 1,2 mil. Kč na rodinný dům (o výměře max. 140 m2) pak maximálně 2 mil. Kč. Doba splatnosti je maximálně 20 let, s možností ve výjimečných případech ji prodloužit celkově maximálně o 2 roky. Vyčerpat pak musíte nejpozději do 1 roka v případě koupě, u výstavby pak nejpozději do 3 let. Pro koupi a výstavbu si pak připravte min. 20% vlastních zdrojů, zbytek může pokrýt tato půjčka.

Úroková sazba bude odpovídat referenční sazbě EU pro ČR (aktuálně 0,75% p.a.), nejméně však 1% p.a.

Pro půjčky do 500 tis. Kč si připravte ručitele, pro vyšší částky budete ručit pořizovanou nemovitostí. SFRB má však podmínku být tzv. první v pořadí. To může komplikovat situaci v případě kombinace s hypotékou, u nemovitostí vyšší pořizovací ceny, neb banky mají stejný požadavek. Snad nám banky v těchto případech umožní výjimky.

Objem vyčleněných prostředků je pro tento rok 1 mld. Kč, není to úplně málo, na druhou stranu to nějaká závratná částka taky není. Uvidíme kolik žadatelů se přihlásí a jak na tom bude fond s rychlostí přidělování.

Související příspěvky...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *