Rozřazení klientů

Jak jsou potřeby různých lidí různé, musí být také dobrá služba finančního analytika schopná pracovat s každým klientem naprosto jinak. Naprosto jinou službu potřebuje klient s bezproblémovým zadáním pro hypotéku a úplně jiný servis někdo, kdo přichází se zanedbanou historií. Právě ve schopnosti reagovat na různé potřeby místo šablonovitého postupu je opravdová hodnota.

Než tedy začneme v ES cokoliv pro klienta dělat, testujeme jeho financování. Každý klient vyplní obsáhlý finanční dotazník. Právě výsledky tohoto dotazníku pomohou určit pro každého klienta ten nejlepší postup a rozřazení do základních skupin.

Skupina A a B

80% klientů je klasifikováno jako A či B. Tedy hypotéka snadná či hypotéka s mírnými komplikacemi dobře možná. U této kategorie se rozběhnout další práce velmi rychle a vše je podřízeno rychlému postupu. Rychlost je to co si dnes klienti velmi přejí.

Skupina C

10% klientů se ukáže jako pro financování rizikových. Také tito klienti spěchají a preferují rychlost. Zde však jde rychlý postup naprosto stranou. U skupiny C tedy rizikové nedovolí manažerka financí tvořit projekt domu dříve nežli máme financování vyřešené. U této skupiny musíme nejprve ověřit průchodnost hypotékou. Nejčastěji tím, že děláme samostatnou hypotéku na pozemek.

Je to postup pomalejší a horšími podmínkami hypotéky na pozemek také trochu dražší. Ovšem při této hypotéce dostaneme detailní pohled banky na klienta.

Při vyřizování hypotéky na pozemek již dokážu v bance neoficiálně předjednat za jakých podmínek bude možná hypotéka na dům. Až v tento moment uvolníme další práce na zakázce hlavně pak projektu.

Tento postup u skupiny C je výrazně pomalejší. Rizikoví klienti čekají na svůj dům déle. Jde však také o postup bezpečnější, když náklady na projekt nevznikají dříve nežli je jasné řešení.

Skupina D

To jsou lidé kteří přichází v nefinancovatelném stavu, kterým stavbu domu doporučujeme vždy odložit. 
Asi rok, pak v této skupině dáme části klientů šanci v mém programu Fénix. Jde o dlouhodobý ozdravný plán, kde na samém konci je stav, který umožňuje financování. Do tohoto programu však pouštím jen malé procento skupiny D.

Věta na závěr

Neříci mi o sobě celou pravdu, neumožnit správné zatřídění je stejně hloupé jako neřikat pravdu svému lékaři.

Související příspěvky...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *