Pozor na výpisy z účtů 

Poslední rok vnímám jak výrazně se zvyšuje zájem schvalovatelů o soukromí klientů. V některých případech považuji prolomení soukromí již za nepřiměřené.

Řešil jsem před několika dny případ klienta, kterému banka odmítla poskytnou úvěr z důvodu, že klienta naprosto bezúhonného označila za gamblera.

Bylo to velmi podivné rozhodnutí, které mělo ještě podivnější vysvětlení. Pro schvalovatele se klient stal nesolidním proto, že ve výpisu účtu našel 3 platby v souhrnu za 520,-Kč za nákupy tanků ve hře World of Tanks. Jen drobné platby v jedné hře a pro banku je klient gambler – tedy člověk nemocný závislostí na hraní.

Zábavné pro mne je, že tu hru také hraji a také jsem si již několik tanků koupil. Že si občas koupím lístky do kina, jdu na dobrou večeři, či koupím film za závislost však nepovažuji.

Klienta jsem odvedl do jiné banky. A všichni si uvědomíme jak i nepatrné položky vytvářejí obraz, kterým nás vidí hodnotitelé bank. Otevřenost je v tomto případě často na překážku. Výhodu mají klienti, kteří využívají dvou účtů. Na jednom, který přeloží bance mají všechny své příjmy a jen základní výdaje například za nájem. Na druhém, kam si z prvého účtu peníze přeposílají pak mají svůj život a případné nákupy tanků ve hře.

Věta závěrem

Při schvalování hypotéky je méně často více.

Související příspěvky...

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *