Lákavá insolvence

Někdy mám pocit, že mít insolvenci či alespoň exekuci je moderní. Řada lidí se do takové situace dostane jen proto, že se nechá roztočit v dluhové spirále v dobré víře, že problém, který mají vyřeší půjčkou či úvěrem a takto několikrát řešení problému zopakují až se dostanou do dluhové pasti, ze které nelze vyváznout bez šrámu, rozuměj exekuce či insolvence.

Existuje však i skupina lidí, která nebere své závazky až tak vážně a že se insolvencí podstatné části dluhu zbaví. Insolvenci doplatí a mohou začít s čistým štítem, nulovými výdaji atd.. V tomto jejich přesvědčení je ještě utvrzují někteří „specialisti“, kteří si z dělání insolvenčních nešťatníků udělali živnost.

Jak je nebezpečné uvěřit sladkým řečičkám podobných insolvenčních specialistů si přečtěte na následujících řádcích.

V roce 2006 jsme postavili dům klientce, samoživotelce s dvěma dětmi, která však měla dobrý pozemek a velmi slušné rodinné zázemí. Postavili jsme ji dům, který financovala hypotékou a až do předloňska jsme o ni neslyšeli. Ozvala se, že potřebuje pomoci, že se dostala do hodně komplikované situace.

V průběhu let se nechala zlákat na líbivé pobídky bank a vzala si kreditní karty a spotřebitelské úvěry. Jak tomu tak bývá, velmi malou část využila účelně, podstatnou část však využila zcela zbytně. I když celkový dluh nebyl úplně až tak velký, lehce přes 430 tis. Kč, narazila na velmi špatného finančního poradce. Ten místo aby si s jejími výdaji pohrál, zrevidoval a konsolidoval. Snížil ji měsíční zatížení, zefektivnil splácení, tak ji nabídl „vysvobození z dluhů“ pomocí insolvence.

Dejte se do insolvence, zaplatíte jen polovinu dluhů a bude happy. Tak nějak si představuji jeho radu. Na poznámku, že má i hypotéku ji ubezpečil, že z toho strach mít nemusí, banka hypotéku do insolvence nepřihlásí. Hypotéku bude splácet nadále, zbaví se jen těch nezajištěných úvěrů.

Tohle je nejvetší omyl! Do insolvence budou přihlášené všechny pohledávky. Tedy i zajištěné, jako je hypotéka!

No a v takovém případě se pohledávka vyřeší prodejem nemovitosti a klient přijde o svoje bydlení, může se zase přestěhovat někam do nájmu a poděkovat specialistovi za dobrou radu. Klientka se bohužel spolehla na líbivá slova tohoto specialisty, že střechu nad hlavou ji nikdo nevezme, a insolvencí se dostala do velmi nepříznivé situace.

V té době jsme zaváděli program Vrácení domu, který se k řešení této situace nakonec využil. Klientka nakonec v domu zůstala a v budoucnu si jej do svého vlastnictví může odkoupit zpět.

Související příspěvky...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *