Kreditku raději (určitě) zrušte

Možná jste podobnou situaci zažili. Jdete v nákupním centru, rozhlížíte se po obchodech, když se na Vás vrhne obchodní zástupce finanční instituce s dotazem jestli používáte kreditku. A že bez kreditní karty třeba v USA neobjednáte hotel, nepůjčíte auto, prostě nemůžete již vůbec žít, a podobně.

Pojďme ale zpět k obchodnímu zástupci. Ten Vám nabízí Vaši vlastní kreditku se slovy “ Když úvěr nečerpáte neplatíte nic.” Případně také “ Když peníze vrátíte do 50 dnů neplatíte vůbec nic. “ Jasně proč si nevzít kreditku jen tak pro případ. Když ji nebudu používat, nic mne to nestojí. A když bych ji někdy náhle potřeboval, může být v šuplíku. Chleba to přeci nežere………

Uvažujete-li milí přátelé o hypotéce, tak věřte, že i nepoužívaná kreditka chleba žere. I když z tohoto mimořádně drahého úvěru nikdy nevyčerpáte ani korunu, jste v registrech evidování, jako někdo, kdo kreditku má a může ji kdykoliv využít. Lidé v bankách bankovním produktům rozumějí. Vědí, že jde o extrémně nevýhodný úvěr. Aktivovaná kreditka, i nečerpaná, tak pro banku znamená pozor: “Máme zde rizikového žadatele!“

Tedy kdo má aktivní kreditní kartu dostane při posuzování hypotéky automaticky horší hodnocení. Snižuje si šanci na získání dobrého úvěru a nebo dokonce riskuje zamítnutí hypotéky. 

Některé finanční instituce posílají kreditní karty automaticky. V poštovní schránce Vám přistane karta s dopisem, když nebudete čerpat nic neplatíte. Mnoho mých klientů takovou kartu doma mělo uklizenou a pak zapomněli, že ji kdy vůbec dostali. Jaké pak bylo překvapení, když se nám při schvalování hypotéky objevila ve výdajích :-).

Paradoxní je, že i když žádáte u banky, kde jste takovou kreditku v minulosti získali a nikdy z ní nevyčerpali jedinou korunu, bude na Vás banka pohlížet jako na stejně rizikového, kdo ji využívá permanentně.

Tedy když Vám někdo bude říkat, že Vás kreditní karta při nečerpání nic nestojí tak věřte, že stojí. Je zapsaná v registrech a zhoršuje Váš úvěrový potenciál. Proto nežli půjdete pro hypotéku, kreditní karty raději rovnou zrušte.

Mějte krásný den

ML

Související příspěvky...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *