Jak na výpisy z registrů

Poměrně často se mě klienti ptají jak zjistí co mají v registrech evidováno. Občas chtějí, abych jim i výpis zařídil :-). Či mi pošlou výpis z registru, na který si tak akorát můžu psát poznámky, jelikož jeho hodnota není větší než nula. Takže si pojďme říci jak to vlastně s výpisy z registrů je. Jak si výpis zajistit a hlavně jaké registry jsou doopravdy použitelné.

Při každé žádosti o úvěr, banka vyhodnocuje úvěrovou historii klienta. Z té zjistí, jak klient přistupuje ke splácení svých závazků. A na základě toho (a samozřejmě další parametrů) pak rozhoduje zda úvěr poskytne či ne.

Pro takové vyhodnocení historie nahlížejí banky do třech registrů. Do Bankovního Registru Klientských Informací (zkráceně BRKI), do Nebankovního Registru Klientských Informací (zkráceně NRKI) a do Solusu. Specializované rejstříky exekucí a insolvencí teď neřešme, řekneme si o nich něco někdy jindy.

Pouze z těchto registrů banky čerpají úvěrovou historii, pouze z těchto registrů má význam si nechat udělat výpis.

Mezi členy Bankovního registru patří banky a stavební spořitelny. U Nebankovního registru doplňují banky a stavební spořitelny leasigové společnosti a ostaní finanční společnosti zabývající se půjčováním peněz. V současnosti je velkou výhodou možnost objednat si výpis z BRKI a NRKI v jednom společném dokumentu, což snižuje náklady na pořízení výpisů a zjednodušuje následnou práci s nimi.

Výpis si můžete objednat několika možnými způsoby na stránkách KolikMám.cz

Solus je zájmové sdružení právnických osob z různých ekonomických sektorů. Mezi členy patří nejen bankovní domy, ale stavební spořitelny, leasingové společnosti, distrubutoři energií, telekomunikační operátoři, obchodní společnosti atd.

Výpis si můžete objednat na stránkách sdružení, a to v papírové podobě nebo jako sms zprávu.

Budete-li mít v ruce výpis od jiného registru či společnosti, nemá žádnou hodnotu. Za pořízení takového výpisu jste pouze vyhodili peníze.

A někdy příště si řekneme něco o konkrétních záznamech, jak závažné jsou či zda se jedná o banální prohřešky. Jak záznamy ve výpisech fungují apod. Máte-li konkrétní podněty či dotazy, pište je samozřejmě do komentářů, s radostí se jim budu věnovat.

Související příspěvky...

4 komentáře

  1. Dobry den, rad vych Vam napsal mail a poprosil o radu, nikde jsem vsak nenasel kontakt. Mohu o nej pozadat?

  2. Dobrý den,

    registrují se někde pozdní platby na zdravotní a sociální pojištění? Jsem OSVČ a několikrát jsem se opozdil s platbou na VZP. Je o tom někde záznam? Žádné jiné nedoplatky ani půjčky nemám.

    1. Dobrý den Petře,
      pokud máte nedoplatky uhrazené, nebude Vás to ovlivňovat. Zpožděné platby na pojištění nejsou pro schvalování hypotéky zásadní. Mějte hezký den Miroslav Lebl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *