Hákový kříž Vám k hypotéce nepomůže

Je silným novým trendem posledních měsíců, že banky stále častěji prohlížejí sociální sítě žadatelů o úvěr. Nevhodný obsah na Vašem Facebooku či Instagramu může být důvodem ke komplikacím a dokonce i k úplnému zamítnutí úvěru. 

Vše to začalo před čtyřmi roky v USA. Soukromá firma vyvinula a bankám nabídla program analýzy klienta podle údajů obsažených na facebooku. Od počátku mne ta zpráva byla nepříjemná. Až příliš připomíná orwelovské pojetí světa. Nepříjemné na celé metodě je, že nesleduje jen Vaše zprávy.

Ale také o co se zajímáte, co lajkujete, co sdílíte. Můžete tedy být zcela bez příspěvků, ale Vaše chování na internetu o Vás prozradí mnohé.

Bohužel se ukázalo, že nový systém je proti původnímu třikrát efektivnější. Pokud tedy banka vyhodnocuje klienty tradičně podle předem nastavených údajů jakými jsou příjem, dosavadní bankovní historie, doba v současném zaměstnání a další, má mnohem více problematických úvěrů než když nechá posoudit klienta programem slídícím na sociálních sítích. Každá banka touží po tom mít co nejméně problémových klientů. A tím jsou kostky vrženy.

V Česku žádná banka doposud obdobný systém oficiálně nevyužívá. Nicméně řada velkých bankovních domů v současnosti již testuje obdobný systém sledující chování klientů na internetu.

Testovaný systém sleduje chování klientů nejen v rámci sociálních sítí, ale i jejich počínání při nakupování v e-shopech, které je stále populárnější. Třeba i časté vracení zboží na e-shopech je pro banku špatný signál.

Včera jsem řešil klienta Martina, který je tváří v tvář sympatický a slušný člověk. Bohužel na svém facebooku má příspěvky vysloveně neslušné a extremistické A právě tyto příspěvky byly důvodem, proč banka nakonec odmítla již jinak bezproblémovou hypotéku..

Asi nám to nikomu není příjemné. Leč banka vnímá jako své právo ochránit své peníze všemi dostupnými a legálními prostředky. Věnovat maximální úsilí při posuzování vhodnosti úvěru bance nařizuje dokonce zákon. Bohužel “maximální úsilí” je velmi volný termín, který si každý vyloží jinak.

Zvykejme se tedy na novu dobu, kdy při schvalování úvěru bude hrát roli nejen dobrý příjem a zajištění, ale i naše chování vůči ostatním.

No a já nežli vezmu Martina do nové banky, raději s ním promažu jeho stránky. Nerad bych se totiž dočkal dalšího překvapení. 🙂

Související příspěvky...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *