Chytrý nájem s přechodem do Mladé rodiny

Pro klienta Ekonomek Martina jsem minulý týden dokončil čtyři roky trvající cestu financování. A já Vám na tomto příkladu mohu ukázat několik zajímavostí a možnost přepnutí programu Chytrý nájem na program Mladá rodina.

Martina jsem poznal v létě roku 2014 tedy před čtyřmi roky. Martin se svojí partnerkou čekal brzké narození syna a potřeboval rozumně řešit bydlení své rodiny. Na můj stůl se dostal po zamítnutí hypotéky.

Začal jsem poznáním. Martin uvedl, že nemá žádné negativní záznamy v bankách. Bylo tedy nutné porozumět tomu, proč hypotéka nebyla možná. Martin měl velmi solidní příjem. Jako živnostník si vydělával 40.000,-Kč což byl příjem na hypotéku s velkou rezervou bezpečný i v době mateřské dovolené Martinovo partnerky. Tedy bylo zásadní zjistit proč ? Proč bankou úvěr neprošel ?

Důvodem zamítnutí hypotéky byl v minulosti zesplatněný úvěr. Martin sice všechny své závazky z úvěru se zpožděním vyrovnal. Záznam o zesplatnění však registry evidují. Zesplatnění úvěru pak patří mezi ty nejvíce závažné záznamy jakými jsou insolvence či exekuce. S takto vážným záznamem byla hypotéka logicky neprůchodná.

Stavbu domu Martin odkládat nechtěl. Potřeboval vyřešit bydlení pro svoji rodinu a tušil, že ceny pozemků i domů v dalších letech spíše porostou. Zvolili jsme proto dvoukolové řešení. Nejprve stavbu domu v programu Chytrý nájem, kde později po vymazání registrů přejdeme do hypotéky v programu Mladá rodina.

V programu Chytrý nájem bývá někdy komplikací 15% záloha, kterou platí klient v hotovosti. Zbytek ceny je pak splácený pravidelným nájmem bez zkoumání registrů. Proto tento program používáme mj. i tam kde jsou registry špatné.

Vlastních 15% zálohy Martin našetřeno neměl. Pomohli jsme si tedy malým úvěrem, který jsme realizovali na Martinovu partnerku Petru. Tím, že se jednalo o menší částku bylo možné tento úvěr realizovat i v době těsně před mateřskou dovolenou a jen na Petru. Tím, že byl úvěr na Petru nebyly Martinovo záznamy v registru překážkou.

Po vyřešení zálohy již vše běželo ráz na ráz. ES koupily pro Martina s Petrou pozemek podle jejich volby a tento zasíťovaly. Následně na tomto pozemku postavily dům. V listopadu 2015 se Martin s rodinou nastěhoval do svého domu a začal splácet měsíční nájemné programu Chytrý nájem. Martin bydlel a tím skončila prvá etapa našeho řešení.

S druhou etapou jsme čekali na výmaz registrů. Jakmile byly v dubnu 2018 registry čisté začal jsem s Martinem připravovat hypotéční úvěr. Od září pak Martin již nesplácí chytrý nájem, ale vlastní hypotéku. Dům je převedený do jeho vlastnictví.

Jsem spokojený z dobré práce a dobrého řešení:

1) Tento postup umožnil Martinovi řešit stavbu domu i v době vážných registrů, kdy běžné způsoby selhaly. I přes vážný handicap Martin vyřešil pro svoji rodinu výborné bydlení.

2) Tím, že Martin nemusel čekat na výmaz z registrů mohl koupit pozemek již v roce 2014 za tehdejší mnohem příznivější ceny pozemků. Jen na včasném nákupu pozemku Martin ušetřit téměř jeden a půl milionu. A další statitisíce na ceně domu.

3) Program Chytrý nájem je klientský přívětivý a umožňuje snadné přepnutí na jiné financování v podstatě kdykoliv. Bez sankcí a vedlejších nákladů lze z Chytrého nájmu přejít na hypotéku jakmile jsou okolnosti příznivé. Právě tuto volnost mám na programu nejraději. Přináší svobodu řešení.

Program Chytrý nájem ve své podstatě uvažuje teoretické splácení po dobu 30 let, za kterou zaplatíte celou cenu domu. Já ve svých řešení mnohem raději s tímto programem pracuji jako s dočasným řešením. Tedy klient bydlí a máme možnost připravit si ideálně jeho budoucí hypotéku. A pak když nastane ten správný čas, přejdeme z jednoho řešení na druhé.

Martinovi, malému Martínkovi i jeho mamince Petře přeji spokojený život. Jsem rád, že jsem byl chvilku “u toho”.

Související příspěvky...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *